Scott: Procesi i dialogut Kosovë – Serbi është komplikuar

Scott: Procesi i dialogut Kosovë – Serbi është komplikuar
Ambasadori i SHBA-së, Kyle Scott, ka thënë sot se situata në procesin e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është shumë komplekse. Ai tha se nuk është e dobishme që të dy palët të vazhdojnë ta fajësojnë njëra-tjetrën.
“Mendoj se nuk është e zgjidhje fajësimi i njërës palë. Ka shumë faj nga të gjitha palët, por zgjidhja nuk është të fajësojë anën tjetër, por të kthehet në tryezën e negociatave”, tha Scott në një konferencë shtypi.
Sipas tij, është e nevojshme që dialogu ti kthehet normalitetit seriozisht në mënyrë që të zgjidhet çështja me Kosovën dhe të arrihet marrëveshja gjithëpërfshirëse, marrëveshja përfundimtare ligjërisht e obligueshme.
Ky është qëllimi i SHBA-ve dhe BE-së dhe ne i inkurajojmë të dyja palët që të ndërmarrin hapa dhe të vazhdojnë në këtë drejtim, tha ambasadori i SHBA, duke shtuar se pret që qeveria e Kosovës, me mbështetjen e autoriteteve serbe, të zbulojë vrasësit e një prej udhëheqësit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviq.
“Kjo është ajo për të cilën angazhohen SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian, dhe kjo është arsyeja pse ne përqendrohemi në të dy anët”, u shpreh ai.
Ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviq, tha se është mirë që SHBA-ja dhe BE-ja kanë bërë thirrje për heqjen e taksave të Kosovës për mallrat nga Serbia dhe BeH, por që, sipas tij, nevojitet presion shtesë për ta arritur këtë./Ibna/