IBNA Intervistë me ish deputetin e opozitës, Kozma Dashi

IBNA Intervistë me ish deputetin e opozitës, Kozma Dashi

Kryeministri Rama duhej ta kishte hapur krahun kohë më parë, por gjithsesi do të ketë një zgjidhje politike të situatës së rëndë politike të krijuar. I këtij mendimi shprehet gjatë një interviste për IBNA, ish-deputeti i Partisë Demokratike për Fierin, Kozma Dashi. Sipas tij, “vetëm një zgjidhje e drejtë politike i jep drejtimin e duhur këtij ngërçi të pashoq”.

Intervistoi  Albert Zholi

Si e parashikoni protestën e 11 majit. A do të jetë ajo sipas jush me një mesazh akoma më të fortë dhe shpresëdhënës për opozitën?

Protesta e 11 majit do jetë në vazhdën e protestave të tjera me po atë mesazh: të largohet Rama, e keqja e këtij vendi. Situata është shumë e agravuar dhe shumë e përkeqësuar. Shqipëria është tërësisht në krizë, në mjerim dhe tërësisht pa asnjë shpresë. Situata është shumë e përkeqësuar në të gjitha drejtimet, duket sikur vendi ynë ecën pa orientim në gjendje të lirë.

Pra, jemi në moment të vështirë?

Shumë të vështirë, si asnjëherë tjetër dhe kjo situatë kërkon zgjidhje, zgjidhje politike. Pra, vetëm një zgjidhje e drejtë politike i jep drejtimin e duhur këtij ngërçi të pashoq.

Opozita kërkon me patjetër largimin e Ramës nga kryeministër për të vazhduar më tej dialogun, pra Rama shikohet si e keqja më e madhe e këtij vendi?

Sigurisht. Rama e ka çuar vendin tonë në këtë situatë. Askush nuk beson në zgjedhje të lira dhe të ndershme me Ramën kryeministër. Sesi është gjendja e Shqipërisë, tashmë e dinë mirë jo vetëm përkrahësit e opozitës, por tërë populli shqiptar. Këtë e dinë mirë dhe simpatizantët e Partisë Socialiste. Jemi në një krizë politike në udhëkryq. Shqipëria po kalon një mbingarkesë të jashtëzakonshme, që nuk e mban dot më. Unë mendoj se do ketë një zgjidhje politike. Mendoj dhe besoj se Rama e shikon situatën dhe do të bëjë lëshime për një zgjidhje politike. Fatet e kombit nuk mund të varen më në këtë segment të politikës së tanishme ku kanë ngecur. Për mua, Rama duhej ta kishte hapur krahun disa kohë më parë. Patjetër që duhej ta kishte hapur. Ai është përgjegjës për këtë situatë.

Nëse nuk dorëhiqet Rama, a mendoni se do të bëhen zgjedhje të lira?

Në krye të herës është largimi dhe vetëm largimi i Ramës.  Rama i bëri ato zgjedhje me lekët e krimit, i katranosi fare, sa ka habitur dhe vetë ata që ka përreth. Mund të besohen zgjedhje të tjera me Ramën kryeministër? Kurrsesi jo, se askush nuk beson se do bëhen zgjedhje të ndershme. Kjo nuk ka nevojë të diskutohet, pasi është një situatë e prekshme nga të majtë dhe të djathtë. Edhe më militantët  e Partisë Socialiste e kuptojnë, disa nën zë dhe disa me mënyra të tjera, e thonë që duhet të iki. Madje sa më shpejt të iki aq më mirë është sigurisht për të mirën e shqiptarëve dhe të Shqipërisë. Ky ngërç ka kosto të përditshme, sa më shumë të vazhdojë të qëndrojë në pushtet aq më shumë rritet kostoja për shqiptarët.

Cili është mendimi juaj për partinë e re të Patozit si pjellë nga radhët e PD-së? A do ketë mbështetës?

Për këtë parti është  shpejt të thuash a do arrijë të bëhet parti me peshë apo jo, është shumë shpejt. Një parti e re që s’i dihet ende platforma. Nuk mund të jap një mendim të saktë për ecurinë e saj dhe se nuk jam marrë shumë me të. Aktualisht, nuk më shqetëson kjo parti, por më shqetëson situata e rëndë politike në vend. Partia e re nuk  ka asnjë peshë në këtë zgjidhje. Pra jemi në momentin që duhet të zgjidhim çështjen “Rama”. Të zgjidhet njëherë ngërçi kryesor, pastaj do shikohet dhe ecuria e partisë së re.

Në këto situata, a do zhvillohen zgjedhjet e 30 qershorit?

E diskutuam, se nuk ka zgjedhje me Ramën. Kjo është një gjë e lexuar. Por patjetër do shkojë nëse ka zgjidhje politike që besoj do ketë. PD është gjithmonë për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Unë them se 11 Maji do jetë një test tjetër për Ramën, do jetë një thirrje për reagim. Besoj se këto protesta trokasin për ndërgjegjësim dhe reagim. Besoj për zgjidhje politike. Por le t’ia lëmë kohës. Koha punon për shqiptarët.