NATO dhe FETO në fokusin e vizitës së Cavusoglu në Shkup
Mbështetja e Maqedonisë së Veriut në NATO dhe veprime kundër organizatës FETO kanë qenë thekset kryesore gjatë vizitës së shefit të diplomacisë turke, Mevlut Cavusoglu në Shkup. “FETO nuk është kërcënim vetëm për Maqedoninë e Veriut, ndërsa merr mbështetje nga vende të ndryshme dhe shërbime të intelegjencës...Presim hapa në këtë plan. Turqia çdoherë ka qenë pranë Maqedonisë. Ne jemi aleat natyror, ndërsa tani edhe zyrtarisht do të jemi aleat në NATO “, theksoi shefi i diplomacisë turke. Ndërkohë, Dimitrov në lidhje me këtë çështje deklaroi se dy vendet kanë bashkëpunim dhe se procedura për shumë nga personat nga kjo organizatë që veprojnë në vend  është në rrjedh edhe në Gjykatën Themelore Shkup 1 edhe në Prokurorinë Publike. Cauvusoglu tha se shpreson...
Pendarovski mesazh BE-së: ne i mbajtëm premtimet, t’i mbajë dhe ajo
Presidenti i Maqedonisë Veriore, Steve Pendarovski theksoi se Evropa duhet të jetë më vendimtare në drejtim të zgjerimit. Në një intervistë për Radio Televizionin e Malit të Zi, duke iu referuar dhe procesve të Podgoricës në këtë drejtim, Pendarovksi deklaroi: “Cili është mesazhi për ne që ne nuk kemi filluar akoma për të negociuar? Nëse ju negocioni për shtatë vjet dhe ende nuk ka dritë në fund të tunelit, çfarë mund t’u them qytetarëve të mi në Maqedoni Veriore, sa kohë do të zgjasë kjo, 15 -20 vjet?”, tha Pendarovski Edhe Maqedonia Veriore dhe Shqipëria ishin në pritje që të hapnin negociatat me BE-në muajin e kaluar, vendimi u shty, për shkak të asaj që përflitet ndarjet në BE rreth...
Kosova synon të aënëtarësohet në Interpol, reagon Serbia
Kosova ka parashtruar sërish kërkesën për anëtarësim në INTERPOL. Komiteti Ekzekutiv i Organizatës Ndërkombëtare të Policisë - INTERPOL, tashmë ka vendosur në favor të dërgimit të dosjes së Policisë së Kosovës për votim në Asamblenë e Përgjithshme të kësaj organizate, e cila sivjet do të mbahet në Kili. Ministri i Punëve të Jashtme i Qeverisë së Kosovës, Behgjet Pacolli, shpreson që kësaj rradhe Serbia të mos loboj kundër anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë. “Urojmë që edhe Serbia t’i thërrasë zërit të arsyes dhe të mos veprojë me obstruksionet e saj kundër paqes dhe sigurisë”, është shprehur Pacolli. Por, homologu i tij serb, Ivica Dacic ka theksuar se, Kosova as këtë vit nuk do të mund të anëtarësohet në INTERPOL....
Paraburgim për pronarin e një televizioni dhe një biznesmeni, kryeprokurores Janeva i konfiskohet telefoni
Prokuroria Speciale në Maqedoninë e Veriut orëve të fundit është në përfshirë në një skandal që po trondit sistemin e drejtësisë. Prokuroria e përgjithshme mbrëmë ka shqiptuar masën e paraburgimit ndaj pronarit të televizionit 1TV në Shkup, Bojan Jovanovski – Boki 13 dhe biznesmenit  Zoran Milevski i njohur si Kiçeec, të cilët  janë ndaluar nga policia për shantazh dhe përfitim parash përmes veprimeve joligjore, me dyshimet se kanë përfituar 1.5 milionë euro nga një i dyshuar nga Prokuroria Speciale. Po për këtë rast në shënjestër është edhe kryeprokurorja e Prokurorisë Speciale, Katica Janeva, e cila dje ka dhënë dorëheqje. Prokuroria e Përgjithshme Publike nuk ka përmendur emrin e saj, por tha se është pjesë e hetimeve dhe se i është konfiskuar telefoni...
Zaev: Pres që të vazhdojë miqësia dhe partneriteti strategjik me Greqinë
Kryeministri Zoran Zaev ka theksuar se pas ndërrimit të pushtetit në Greqi pret që të vazhdojë miqësia me shtetin fqinj dhe partneriteti strategjik në përputhje me Marrëveshjen e Prespës.  Zaev këtë e bëri të ditur në një intervistë mbrëmë për televizionin Klan Macedonia. Ai tha se edhe kryeministri i ri grek Kiriakos Micotakis është pjesërisht i kujdesshëm rreth Marrëveshjes së Prespës. Zaev ka dhënë detaje edhe për atë se çfarë kanë folur me Micotakis në bisedën e parë telefonike. “Ne folëm miqësisht. Përcollëm porosi miqësore. Unë i shpreha dëshirën për mirëqenie dhe prosperitet të qytetarëve grekë në Republikën e Greqisë, si fqinj i yni. Kryeministri Micotakis shprehu dëshirën që të takohemi si miq dhe të punojmë në interes të qytetarëve të...
Kosovë, arrestohen dy shtetas serbë nën dyshimin për spiunazh
Policia e Kosovës ka arrestuar dy shtetas serb në vendkalimin kufitar “Dheu i Bardhë” që lidhë Kosovën me Serbinë. Ata dyshohen pwr spiunazh. Zëdhënësi i policisë së Kosovës, Daut Hoxha, tha se policia e Kosovës, gjatë kontrollimit të një makine me të cilën udhëtonin dy persona, njëri i lindur në vitin 1959 dhe tjetri në vitin 1978, gjeti disa dokumente dhe pas këshillimit me prokurorin e shtetit, i arrestoi të dy udhëtarët nën dyshimet për spiunazh. Policia nuk dha ndonjë hollësi për dokumentet e gjetura e as nuk e bëri të ditur identitetin e të arrestuarve. Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, tha se të arrestuarit janë Trajan Trajkoviç dhe Boban Dajiç, drejtorë shkollash në rajonin e Gjilanit, duke...
Koalicioni i Kosovës për Pajtim synon pajtimin me serbëve dhe shqiptarëve
Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë së bashku me disa OJQ për të drejtat e njeriut, që drejtohen nga shqiptarë dhe serb kanë krijuar Koalicionin e Kosovës për pajtim. Përmes këtij mekanizmi kërkohen që të përmirësohen marrëdhënieve etnike në Kosovë, duke ngritur mirëkuptimin dhe pjesëmarrjen e nismave bazë të komunitetit, që kanë për qëllim nxitjen e procesit të pajtimit në Kosovë. Bekim Blakaj, drejtor i “Fondit për të Drejtën Humanitare”, në Prishtinë tha se këtë herë kanë vendosur që të bashkohen forcat me organizata të ndryshme, për të kontribuuar në arritjen e paqes së qëndrueshme dhe pajtimit në Kosovë. “Dokumentimi i së kaluarës dhe dokumentimi i humbjeve në njerëz gjatë periudhës së luftës dhe pas luftës, si dhe monitorimi i...
Telefonata e Zaev me komedianët rusë, reagon presidenti Thaçi
 Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sot në një konferencë për shtyp ka folur rreth bisedës telefonike të kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev me humoristët rusë, ku përmermendet emri i tij dhe planet për ndarjen e Kosovës. Presidenti kosovar ka thënë se, kryeministri Zaev e ka thirrur në telefon dhe i ka sqaruar se deklarimet e tij për shkëmbin territoresh janë bazuar në në thashetheme dhe jo në informata zyrtare. “Unë mbrëmë kamë biseduar me Zaev, kryeministri Zaev ka kërkuar që të bisedoj për t’u sqaruar dhe ka thënë shumë qartë që ka qenë një rrethanë në të cilën ka ra pre e një mashtrimi dhe gjithë ajo çka ka folur për gjoja 10 komunat e Kosovës do t’i japën Serbisë,...
Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme,  Zaev kundër
Opozita në Maqedoninë e Veriut kërkon dorëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Kjo kërkesë vjen pas bisedave telefonike të kryeministrit me komedianët rus, ku ai kishte shpalosur shumë detaje që konsiderohen si interes shtetëror. VMRO-DPMNE-ja shprehet e shqetësuar duke ngritur pyetjen se me kë tjetër ka biseduar kryeministri brenda kësaj periudhe dhe çfarë informacionesh ka shpërndarë. “E ftojmë Zaevin të përballet me pasojat e katastrofës që shkaktoi, të japë dorëheqje, të formohet qeveri teknike dhe të shkojmë në zgjedhje”, deklaroi Igor Janushev, sekretar i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së. Për opozitën shqiptare, publikimet e fundit janë vetëm një arsye më shumë për dorëheqjen e qeverisë dhe shpalljen e zgjedhjeve të reja. Aleanca për Shqiptarët...
Haradinaj: Askush nuk do ta ndajë Kosovën, sovraniteti i paprekshëm
Kryeministri maqedonas Zoran Zaev është vënë në shënjestër të dy humoristëve rusë, të cilët përmes telefonit i janë prezentuar si ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko dhe Sekretari i Përgjitshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Një gjë e tillë, bëri bujë në Prishtinë pasi zoti Zaev në bisedë dëgjohet duke thënë se presidenti i Kosovës, Hashim Thaci dhe homologu i tij serb Alekasandar Vucic po bisedojmë për shkëmbim territoresh. “Ata po përpiqen të shkëmbejnë territore” ka thënë Zaev, duke u hamendësuar nga ana tjetër se këtu mund të ketë ndikim rus dhe duke theksuar frikën për të ardhmen e Ballkanit. Në këtë bisedë, kryeministri maqedonas është lajthitur dhe i ka dhënë edhe numrin e telefonit të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Pas këtyre...