OSBE-ODHIR: Zgjedhjet të qeta dhe demokratike
Vëzhguesit ndërkombëtarë përgjithësisht e vlerësuan si të qetë, pozitiv dhe demokratik rrethin e dytë për zgjedhjet presidenciale. OSBE/ODIHR megjithatë me vërejtje për kodin zgjedhor. Një nga mangësitë që nënvizohen në këtë raport është fakti që nuk ka dispozitë ligjore që kërkon përditësimin e listës zgjedhore në harkun kohorë mes raundit të parë dhe atij të dytë. Shefja e misionit Corien Jonker kërkoi nga pushteti të fokusohet në reformat në legjislacionin zgjedhor. Ajo shprehur vërejtje edhe për transparencën dhe financimin e fushatës, që nuk është në përputhje me standardet ndërkombëtare. Për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, misioni vëzhgues i ODIHR, kishte 172 vëzhgues në 32 vende, duke përfshire, 136 vëzhgues  afatgjatë  të afatshkurtër. Në balotazhin e zgjedhjeve të djeshme për president u...
Speciale mbi zgjedhjen e Stevo Pendarovskit si president i Maqedonisë së Veriut
Kandidati i mbështetur nga socialidemokratët dhe koalicioni, Stevo Pendarovski mbrëmë shpalli fitore pas publikimit të rezultateve në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. “Kjo është fitorja e shumicës së qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së veriut të cilët pavarësisht të përkatësisë etnike apo politike u bashkuan dhe tha vazhdojmë përpara dhe asnjëherë dhe kurrë më regjim”, tha Pendarovski. Kryeministri dhe lider i SDSM-së, Zoran Zaev tha se rezultati i zgjedhjeve tregoi se vendi ka zgjedhur rrugën drejt NATO-s dhe në BE-së. “Si pushtet qendror dhe lokal në bashkëpunim me presidentin e ri mbesim të përkushtuar në prioritetet tona, anëtare e plotfuqishme e NATO-s dhe fillim të negociatave me BE-në, por i japim fund edhe ndarjeve të brendshme”, premtoi Zaev. Për...
Pacolli: Mohuesit e krimeve të luftës në Kosovë do të shpallen ‘non grata‘
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, tha të dielën se do t'u ndalojë hyrjen në Kosovë dhe do t'i shpallë të padëshirueshëm të gjithë zyrtarët serbë, që mohojnë krimet e luftës në Kosovë. Reagimi i tij pasoi një intervistë të shefit të diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, dhënë një mediumi rus ku ai e thekson se “ngjarjet në Reçak ishin shkaku i drejtpërdrejtë i bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe", duke e cilësuar si "arsyetim të rrejshëm" masakrën në atë fshat ku qenë vrarë 45 civilë shqiptarë më 15 janar të vitit1999. "I pështirë dhe absolutisht i papranueshëm mohimi i Masakrës së Recakut nga ministri aktual i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i cili shërbeu si zëdhënës i partisë së...
BILANCI I OPOZITËS NË 3 MUAJ PROTESTË
Nga ROLAND QAFOKU Që nga 18 shkurti kur opozita hoqi dorë nga mandatet po bëhen rreth 3 muaj. Gjatë kësaj periudhe janë zhvilluar 4 protesta të mëdha në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” , janë zhvilluar 10 protesta të vogla kryesisht përpara parlamentit, dy herë është bërë bllokimi i rrugëve nacionale dhe e gjithë kjo është shoqëruar me rreth 100 të arrestuar dhe të shoqëruar në polici. Por cili është bilanci politik i këtij aksioni opozitar? A po rezulton një kauzë e drejtë ajo që ka ngritur opozita? A ka patur efekt ky aksion në politikë dhe në të gjithë shoqërinë shqiptare? Çfarë ka sjellë deri tani ky aksion politik dhe çfarë pritet të sjellë në të ardhmen? EFEKTET POZITIVE 1.Aksioni...
Përfundojnë zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, pritet numërimi i votave për shpalljen e presidentit të ri
Në Maqedoninë e Veriut janë mbyllur qendrat e votimit dhe se pritet numërimi i votave për të shpallur fituesin e këtyre zgjedhjeve nga dy kandidatët Stevo Pendarovski, i koalicionit qeveritar dhe Gordana Siljanovska – Davkovka e opozitës maqedonase. Komisioni Shtetëror Zgjedhor tha se zgjedhjet janë të suksesshme dhe se është arritur censusi i nevojshëm prej mbi 40 për qind të votuesve, pasi që në votime kanë dalur mbi 44.53 votues nga 1.8 milionë qytetarë me të drejtë vote. Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Oliver Derkovski tha se zgjedhjet kanë kaluar në një atmosferë të qetë dhe demokratike, me disa parregullsi të vogla. Sipas tij, gjatë orëve në vijim do të publikohen rezultatet nga numërimi i votave, ndërsa shpallja e rezultateve...
Tabelat dygjuhëshe shndërrohen në incident të ri mes Shqipërisë dhe Greqisë
Nga Edison Kurani Një deklaratë publike e partisë që mbron të drejtat e çamëve në Shqipëri, ku kritikonte qeverinë se ka lejuar vendosjen e tabelave në gjuhën greke në jug të vendit, pasoi pak orë më vonë, me një ndërhyrje të policisë e cila i hoqi tabelat. Çfarë ka ndodhur Bashkia e Finiqit, thotë se bazuar në legjislacionin shqiptar dhe në kuadër të lehtësirave që i bëhen minoriteteve në Shqipëri, në zonat e jugut ku ka përqendrim të madh të popullsive minoritare, në këtë rast, nga minoriteti grek, janë vendosur tabela orientuese në gjuhën greke dhe shqipe, për fshatrat dhe lokalitetet e tjera përreth. Tabelat janë vendosur nga pushteti lokal, pranë rrugës kombëtare në zonat Qafë Muzinë – Sarandë –...
Në Maqedoninë e Veriut sot balotazhi për zgjedhjet presidenciale, Pendarovski vs Siljanovska!
Në Maqedoninë e Veriut sot po zhvillohet balotazhi për zgjedhjen e presidentit të vendit ku në garë janë kandidati i LSDM dhe partive të koalicionit, Stevo Pendarovski dhe kandidatja e VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska- Davkova. Sipas Komisionit Shteteror Zgjedhor, jehona e votuesve ne oret e paradites ka qene me e vogel. Të drejtë vote do të kenë 1.808.131 votues, të cilët do të votojnë në 3480 vendvotime në 80 komuna, të cilat do të happen në ora 7.00 të mëngjesit dhe do të mbyllen në mbrëmje në ora 19.00. Për president do të zgjidhet ai kandidat që do të fitojë shumicën e votave, me kushtin që në votime të dalin mbi 40% e trupit votues apo 723.253 votues. Në raundin e...
Kush do ta zgjidhë problemin Kosovë-Serbi?
Bisedimet për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë filluan në vitin 2011. Në këtë proces të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian janë arritur disda marrëveshje në fushën e ekonomisë, telekomunikacionit, energjisë..., por të njëjtat nuk kanë gjetur zbatim. Protagonistët kryesor të këtyre bisedimeve, presidenti i Kosovës, Hashim Thaci dhe homologu i tij serb sot kanë qëndrime të ndryshme për këtë proces. Autoritetet kosovare vlerësojnë se BE-ja nuk është e aftë dhe unike për ta udhëhequr këtë proces pa ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në samitin e fundit të Berlin ka thënë se nuk ka dialog pa Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britaninë e Madhe. “Takimi i Berlinit më shumë justifikoi vonesat dhe...
Haradinaj: Takimi i Parisit është më serioz, do jetë takim dypalësh ndërmjet Kosovës e Serbisë
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të takojë liderët e Kosovës dhe Serbisë më datën 1 korrik.  Në këtë takim do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e Bashkimit Evropian. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj thotë se, takimi i Parisit është më serioz pasi që do jetë takim dypalësh ndërmjet Kosovës e Serbisë. “Idetë e kaluara dhe të gjitha ato kanë shtyrë që të ndërrohet formati, pra pikërisht ato diskutime për territore dhe kufij kanë bërë që të largohet dialogu nga formati i mëparshëm dhe të kalohet nga ky format. Nuk po them nga kush e te kush, mendoj që ato tashmë i kalojnë të kaluarës”, tha kryeministri Haradinaj. Ai ka theksoi se "kancelarja Merkel dhe presidenti Macron, kane nxitur një...
Fundi i fushatës, Pendarovski dhe Siljanovska në garë të ngushtë
Kandidatët për presidentin e pestë të shtetit, Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska-Davkova, i shfrytëzojnë orët e fundit për t’i bindur qytetarët që më 5 maj ta japin votën  për programet e tyre. Edhe të dy kandidatët presin se do të fitojnë të dielën, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, pasi që diferenca mes tyre në raundin e parë ishte vetëm 4 mijë vota. Pendarovski si kandidat i koalicionit qeverisës tha se  mbështetja për të do të thotë perspektivë më të mirë për të gjithë, aderim të sigurt në Evropë, vazhdim të reformave dhe rruga e përbashkët drejt përparimit, zhvillimit dhe integrimit në NATO. Kundërkandidatja e tij Siljanovska-Davkova e mbështetur nga opozita maqedonase tha se synimi I saj kryesor është sundimi i...