Arrestohet deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj

Arrestohet deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj
Policia e Kosovës ka arrestuar sot në orët e hershme të mëngjesit deputetin Partisë Socialdemokrate (PSD) Dardan Molliqaj.
Ai është arrestuar në banesën e tij dhe nuk ka qenë i paralajmëruar më herët për seancë apo paraqitje ne gjykatë, njofton kumtesa nga PSD.
“Molliqaj është arrestuar nën arsyetimin për pjesëmarrje në protestën për lirimin e deputetit Albin Kurti, në vitin 2015.
Arrestimi i deputetit në fjalë ka qenë në kundërshtim me liritë dhe të drejtat e njeriut dhe në shkelje të plotë të procedurave ligjore. Për këtë arsye, ajo protestë ka qenë e drejtë dhe e nevojshme”, thuhet në reagimin e partisë.
Partia Socialdemokrate kërkon lirimin e menjëhershëm të deputetit Dardan Molliqaj.
“PSD është për shtet të së drejtës, ku respektohet liria për protestë dhe kritikë. Prandaj, për ne është e papranueshme çfarëdo përpjekje për cenimin e tyre”, thuhet më tej në reagim.
Partia Sociademokrate doli si fraksion nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila drejtohet nga lideri Albin Kurti. /Ibna/