--> Independent Balkan News Agency -->
Ndryshimet në Qeverinë e  Zaevit nxisin debate dhe reagime politike
Kryeministri Zoran Zaev ka bërë ndryshimet qeveritare dhe se nesër në Kuvend pritet votimi i tyre. Ai ka ndërruar gjashtë ministra, ndërsa ka shtuar përgjegjësitë e tij duke marrë drejtimin edhe të Ministrisë së Financave. Por këto ndryshime qeveritare kanë nxitur debate dhe reagime.      “Pritjet ishin të mëdha dhe se ministrat më të kritikuar dhe me më pak rezultate do të ndërroheshin, por kjo nuk ndodhi dhe nuk kemi ndërrim të asnjë ministri që ishte në shënjestër të kritikës”, theksoi analisti politik Saso Klekovski. Sipas tij, Qeverisë së Zaevit i nevojitet një reformim i thellë. Analisti politik, Naser Ziberi vlerëson se ndryshimet nuk do të sjellin rezultat për faktin që periudha deri në përfundimin e mandatit të kësaj Qeverie është...
Takim i fshehtë mes Kosovës dhe Serbisë në Berlin
Të mërkurën mbrëma, larg mediave dhe pa asnjë paralajmërim, në Berlin të Gjermanisë është zhvilluar një takim në mes të Kosovës e Serbisë. Për takimin në fjalë  nuk janë njoftuar as përfaqësuesit e ekipit negociator të Kosovës, Shpend Ahmeti e Fatmir Limaj. Palën e Kosovës në këtë takim e kanë përfaqësuar ambasadori i Kosovës në Emiratet e Bashkuara Arabe, Avni Arifi dhe shefi i stafit të kryeministrit Haradinaj, Selim Selimi.Pjesë e takimit ka qenë edhe Michael O’Riley, ish-avokat i Haradinajt. Ndërsa nga pala serbe delegacionin e ka kryesuar Marko Gjuriq Drejtor në i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë. Avni Arifi i cili ka qenë pjesë e këtij takimi, ka thënë se në këtë takim nuk kanë pasur kompetenca...
Ambasada amerikane ne Tiranë bën thirrje për protestë paqësore
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dënuar aktet e fundit të dhunës të regjistruara në disa bashki të djathta të vendit, ndërkohë që ka bërë thirrje për distancim nga çdo akt dhune gjatë protestsës që opozita do të organizojë të premten në Tiranë. Deklarata: Shtetet e Bashkuara duan atë që meriton populli shqiptar: sundim të ligjit që mbron punonjësit civilë dhe shkollat nga sulmet e pakuptimta, që mbron integritetin dhe sigurinë e procesit zgjedhor, dhe që mban premtimin e së drejtës së qytetarit për të protestuar paqësisht ndëkohë që bën që ata që përfshihen në dhunë të mbajnë përgjegjësi. Nxisim të gjithë qytetarët dhe të gjitha institucionet kudo në Shqipëri që të mbështesin parimet e sundimit të ligjit, të...
Samiti i Parisit drejtë dështimit
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka ftuar Kosovën dhe Serbinë në një takim në Paris, por i njëjti mund të mos mbahet. Përfaqësues të Kosovës dhe Serbisë janë shprehur me skepticizëm rreth këtij takimi. Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka thënë se në tavolinën e bisedimeve me Serbinë, nuk do të pranonte asnjëherë që të flitej për Mitrovicën apo ndonjë pjesë të territorit të vendit.Ai ka pohuar se pozitë dhe opozitë duhet të bashkohen në tema të tilla. Veseli ka theksuar se Samiti i Parisit që është planifikuar të mbahet më 1 korrik mund të dështojë në spektri politik kosovar s’i bashkon forcat. “S’ka samit të Parisit pa qenë bashkë. Berlinin dhe Parisin duhet t’i mbajmë afër. Unë nuk shkojë...
Qeveria e re e Zaevit nis javën tjetër
Kryeministri Zoran Zaev gjatë kësaj jave do ti jap fund rikonstruimit të Qeverisë së tij. Ai paralajmëroi ndërrimin e 8 ministrave dhe dhjetëra drejtorëve, për shkak të dështimit të tyre. “Besoj që një ditë e më parë të përfundojmë planet për rikonstruimin e Qeverisë. Nëse Qeveria e re votohet të hënën ose të martën, menjëherë pas kësaj do të vazhdohet me emrat e drejtorëve”, theksoi Zaev. Sipas tij, Qeveria e re do të jetë e fokusuar në përmbushjen e zotimeve të bëra për mandatin katër vjeçar dhe të ndjekë reformat. Por opozita thotë se kjo Qeveri është e dështuar dhe se Zaev është ai që duhet të largohet. “Zoran Zaevi si kryeministër gënjen. I gënjen qytetarët çdo muaj se veç...
Presidenti Thaçi shkarkoi këshilltarin e tij nga radhët e komunitetit serb
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shkarkoi të mërkurën nga detyra këshilltarin e tij politik, Branislav Nikoliç, pas ngritjes së dyshimeve se ai kishte qenë pjesëtar i shërbimit serb të zbulimit. Vendimi i presidentit Thaçi, u mor pas raportimit nga Gazeta Express dhe televizioni T7, se Branislav Nikoliç, kishte qenë pjesë e Shërbimit serb të Zbulimit, i njohur si BIA. Në njoftimin e zyrës së presidentit thuhet se “nuk ka pasur asnjë informacion paraprak dhe zyrtar nga institucionet e sigurisë në Kosovë për përfshirjen e mundshme të z. Branislav Nikolic në aktivitete të dyshimta, për të cilat është raportuar në media. Përkundër kësaj, zyra e Presidentit i merr seriozisht raportimet e medieve për përfshirjen e mundshme z. Nikolic në aktivitete të...
Dimitrov: Nëse nuk marrim datë në tetor, atëherë do të jetë fundi i perspektivës evropiane
“Nëse më pyesni për përshtypjet e konkluzioneve të mbrëmshme, nuk do të jemi të kënaqur pa arritur vendimi në tetor. Mendoj se suksesi jonë do të jetë sinjal i rëndësishëm për tërë rajonin, se porta evropiane është e hapur dhe se ekziston vizioni evropian për Ballkanin Perëndimor. Nëse një gjë e tillë nuk ndodh, atëherë ky do të jetë fundi i kësaj perspektive”, theksoi sot ministri i jashtëm Nikola  Dimitrov, pas takimit me Miroslav Lajçak, shefi i diplomacisë sllovake dhe kryesues aktual i OSBE-së. Ai shtoi se  është shumë me rëndësi që Bashkimi Evropian (BE) të dëshmojë se është serioz kur është në pyetje perspektiva euroatlantike e rajonit të Ballkanit Perëndimor. Ministri i Jashtëm sllovak, uroi Maqedoninë e Veriut për arritjen e Marrëveshjes...
Haradinaj: Ka dështuar dialogu i mafias për ndarjen e Kosovës
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, swrish e ka kundërshtuar ashpër idenë për ndarje të Kosovës, të lansuar në kuadër të dialogut për normalizimin e marrënieve mes Kosovës e Serbisë. Ai tha se dialogu ka dështuar për shkak se ai ka devijuar nga qëllimi i tij. Ai për këtë “devijim” e akuzoi “krejt mafinë që ka qenë për ndarje”, ku e futi edhe përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini. “Ka devijuar dialogu i zonjës Mogherini edhe i akterëve që kanë qenë aty edhe i sponsorizuesve, edhe i krejt mafias që ka qenë për ndarjen e vendit tonë. Fatmirësisht që kanë dështuar”, tha Haradinaj. Ai theksoi se në tavolinën e dialogut me Serbinë nuk do ta dërgojë sovranitetin e Kosovës dhe...
Tetori një shans i ri për Maqedoninë e Veriut, politika e ndarë
Vendimi për datën eventuale për fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut me BE-në do të merret në tetor. Ky ishte konkluzioni i arritur në takimin e ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare në Luksemburg. Por palët politike në vend kanë nënvizuar qëndrime të ndara. Kryeministri Zoran Zaev përmes një postimi në facebook ka shkruar se me Këshilli i ministrave të BE-së me konkluzat e miratuara ka dhënë mirënjohje të fuqishme për të arriturat, reformat dhe mirënjohje për marrëveshjet me Greqinë dhe Bullgarinë.  “Jemi të kënaqur nga konkluzat që në tetor të kurorëzohemi me vendimin për datën për fillimin e negociatave, ndërsa në fund të vitit praktikisht të fillojnë këto negociata”, theksoi Zaev. Sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE, Igor Janushev është...
Këshilli Evropian i kërkon Kosovës heqjen e tarifave dhe luftë kundër korrupsionit
Këshilli i ministrave të Bashkimit Evropian, i bëri thirrje Kosovës që të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, të vazhdojë bisedimet me Serbinë dhe të luftojë me vendosmëri korrupsionin. Këto thirrje janë pjesë e përfundimeve të Këshillit për Çështje të Përgjithshme në Bashkimin Evropian, i cili diskutoi të martën në Luksemburg çështjen e zgjerimit të bllokut. Në përfundimet e Këshillit shprehet keqardhja e thellë me “vendimin e qeverisë së Kosovës për të vendosur tarifat të njëanshme prej 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina në nëntor të vitit 2018, në kundërshtim me Marrëveshjen për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore dhe frymën e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit”. Këshilli nënvizon se “ky vendim pengon bashkëpunimin rajonal dhe duhet...